Sergi

Soyutlar Kenti

William Forsythe (Almanya, ABD)

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu
iksv3tb_sahirugureren_057

“Koreografi tuhaf ve yanıltıcı bir ifadedir. Kelimenin kendisi, tarif ettiği süreç gibi, ele geçmez, kıvrak ve insanı delirtecek kadar yönetilemezdir… Koreografi ve dans birbirinden ayrı ve çok farklı iki uygulamadır. Koreografi ve dansın kesiştiği durumda koreografi genellikle, dans isteğinin yönlendiği mecra işlevi görür. İnsan koreografik düşüncenin içeriğinin sadece vücutta bulunduğunu kolaylıkla düşünebilir. Peki ama koreografinin kendi prensiplerinin özerk ifadelerini üretmesi, bedensiz bir koreografik obje, mümkün müdür?… Fiziksel düşünce, bedenin yanı sıra başka neye benzeyebilirdi?… Belki de koreografinin evriminde, fikirlerinin yerleşmesiyle geleneksel mizansen formları arasında bir ayrım yapma zamanı gelmiştir.” –WF

19

Tanınmış bir koreografın video yerleştirmesi olan Soyutlar Kenti, ziyaretçileri kendi bedenlerinin gerçek zamanlı tasarımcıları olmaya davet eder. Hareketleri kamerayla izlenir, yazılım aracılığıyla canlı olarak işlenir ve bir tür interaktif ayna olarak büyük bir ekrana yansıtılır. Bedenler esneyip spiral biçimler alarak yabancı bedenlere dolaşır, daima değişen bir dans ortaya çıkar. Koreografinin geleneksel tanımı ve bedenin aşina olduğumuz görüntüsü dengesizleştirilmiştir.

*William Forsythe’ın “Choreographic Objects” çalışmasının geliştirilmesi ve uluslararası sergisi, Susanne Klate’in cömert desteğiyle sağlanmıştır.