Sergi

Haritadan Belli

Thomas Keenan (ABD) ve Sohrab Mohebbi (İran), Charles Heller (ABD) ve Lorenzo Pezzani (İtalya) ile

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

iksv3tb_sahirugureren_271

“‘Biz hayvan mıyız? Yoksa insan mıyız?’… Biraz da insanlık durumumuzun sık sık şüpheli duruma düşmesinden olsa gerek, insan olmaya dair iddialar karşımıza sıklıkla soru formunda çıkıyor. Hiçbir garantimiz yok… Bugünlerde bu sorunun hareketle sıkı bir bağı var. Yollardaki insanlar kendilerine ve başkalarına ısrarla bunu soruyorlar. Mekânlar ve hatlar üzerinden soruluyor: Halepli al-Baltajy ailesinin Halep’ten Türkiye’ye, Midilli’ye, Idomeni’ye ve daha da ötelere geçişi de böyle bir hat. Üstelik bu sadece sınırda, kampta, tren istasyonunda ya da sığınma başvurusu sırasında da olmuyor: Yolculuğun kendisi de bu yönde bir iddiada bulunmanın ve bu soruyu sormanın bir yöntemi.”–TK, SM

iksv3tb_sahirugureren_274

Thomas Keenan ve Sohrab Mohebbi’nin “Haritadan Belli” adlı işi Akdeniz çevresindeki çatışma bölgeleri arasındaki günümüz mülteci krizinde haritaların ve haritacılığın rolünü inceliyor. Sergi “bu krizin tasarımı”nı iki gizli harita tipi üzerinden irdeliyor: mülteciler tarafından kağıt üstünde ve cep telefonları aracılığıyla yaratılan, değiş tokuş edilen, dağıtılan ve notlarla açıklanan haritalar ve mültecilerin kontrolü, takibi ve yönetimiyle ilgili hükümet kurumları ve hükümetler arası kuruluşların ürettiği haritalar.

Haritadan Belli”nin bir parçası olarak Charles Heller ve Lorenzo Pezzani (Forensic Oceanography, Watch the Med), sensörlerle dolu bir denizdeki birden fazla takip sisteminden toplanan veriler aracılığıyla Akdeniz’deki mülteci teknelerinin rotalarını kesin bir şekilde yeniden kurarak farklı bir tür haritacılık yapıyor. Bu haritalar, mültecilerin çektikleri acıların saplantılı bir şekilde izlenmesine rağmen gözetim ve kontrolle yükümlü farklı farklı güçler tarafından adeta bir katliam derecesinde nasıl da görmezden gelindiğini ortaya koyuyor.