Sergi

1 Beyin, 100 Milyar Nöron, 100 Trilyon Bağlantı

Brown Institute for Media Innovation, Center for Spatial Research with the Zuckerman Institute, Columbia University (USA)

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

10

“Santiago Ramon y Cajal, geçtiğimiz yüzyılın sonunda histolojik lekeleme yöntemiyle sinirlerin birbirine değmediğini ama birbirlerine yakın olduğunu ortaya çıkardı. Sinir itkileri ya da eylem potansiyeli bir hücreden diğerine atlar… Beyin bir iletişim ağıdır… Elbette genom da öyle. Ama DNA ve RNA aracılığıyla aktarılan mesajlar kaderin ağırlığını üzerinde taşırken… İnsanoğlunun connectome’lu modeli radikal bir şekilde tarihseldir… İnsan beyninde 100 milyar sinir vardır ve aralarındaki ağ trilyonlarca bağdan oluşur. O halde en ‘somut’ bilimin kalbinde, bu resimlerin de bize gösterdiği gibi ne olduğumuzu düşünürsek düşünelim (insan mıyız?) sabit değiliz ve eğer doğa tarihin zıttıysa kesinlikle ‘doğal’ da değiliz.” –LK

9

Center for Spatial Research’ün bu projesi New York’taki Columbia Üniversitesi bünyesinde bulunan Zuckerman Zihin Beyin Davranış Enstitüsünden (MBBI) bilim adamları ve Brown Medya İnovasyon Enstitüsünün işbirliğiyle üretilmiş yeni veri görselleştirme biçimleri ve ürünleri sunuyor. Sergiye sunulanlar arasında nöronların ve beynin üç boyutlu modelleri, MBBI deneylerine dayanarak geliştirilmiş etkileşimli oyunlar ve tüm bunların ardındaki bilimi bir bağlama oturtmaya yardımcı olan bilimsel eser ve gereksiz bilgiler bulunuyor.