Etkinlikler

Kendini ‘’O’’nda Bulan: Derinlik, Evren ve Arayış

Beykent Üniversitesi Sanat Galerisi / İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi
Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü

İnsan, binlerce yıllık insanlık serüveninde kendini aramaktadır.Kimi zaman kendi içinin derinliklerinde; kendi enerji girdabında,kimi zamansa kendi varlığının dışında,yerkürenin ve evrenin gizeminde kendini aramaktadır.Bu süreç,insanın kendini/ eksik parçasını’’O’’nda bulana ,onunla anlam kazanana,onunla tamamlayana kadar bir yaşamsal varoluş olarak büyük bir arayış sürecine dönüşür.

İnsanlığın gerçek iradesi dışındaki iradeler, bugün şiddetli yok edilişlere uğratılan coğrafyalarda, insanın kendini ’’orada’’ bulma hakkını, dingin bir burada ve uzun bir şimdide yaşama hakkını da elinden almaktadır.Bu yaşamdaki dingin varoluş ve aidiyetler yalnızca geçmiş zamanları anımsayan bilinçlerde mi saklanacak? Yitip gidenler arayışın derinliğini, bu arayışlardaki güçlü bağlantıların,ilişkilerin öykülerini de yanlarında götürmektedir.İnsanlığın ve bireyin bugün ki kaosta kendini arayacağı içsel derinliği için dingin zamanlar yok olmuştur.

Çok çok eski zamanlardan bu yana mekanlar ve yaratılmış olan eserler; bir açık hava müzesi gibi her şeyi saklar, sisler içinden ipuçlarını sunardı. Tarihçi Heredot ve Strabon bu geçmiş uygarlık dönemlerinin mekanlarını, eserlerini ve bağlantıları en iyi anlatanlardı.

Doğu bilgelerinde ve Mevlana’da gördüğümüz kendini arayış,dingin yaratıcı düşünce kıvılcımları, bir imge, bir tat ve bir yaşantının yaşanmışlık çağrışımları Proust’a kadar uzanır.

Bu durum; insanları ayıran savrulmuşluklar,ve uzaklıklarla değil, yakınlaştıran sevgiler,tutkular, bağlantılar ve yaratıcı düşünceler üzerinden bir arkeoloji oluşturur. İnsan kendini ‘’O’’nda bulmak istemektedir. Bu tutkulu süreç nereye yönelmektedir? Bu sorunun yanıtını aramak üzere yola çıkan Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünün genç tasarımcıları ile ‘’Biz İnsan mıyız?’’ konseptine bağlı olarak 3. İstanbul Tasarım Bienali Akademi Programına dahil olmaktayız.